Menü
ENGLISH

OYAK’a Üye Olmak

205 sayılı Ordu Yardımlaşma Kurumu Kanunu hükümleri uyarınca, Türk Silahlı Kuvvetleri kadrolarında görevli bütün muvazzaf Subay, sözleşmeli Subay, Askeri Memur, muvazzaf Astsubay, sözleşmeli Astsubay ve Uzman Jandarmalar, OYAK’ın Zorunlu Daimi üyeleri iken; Uzman Erbaşlar ile Milli Savunma Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı teşkilatlarında, OYAK ve OYAK'ın sermayesinin %50'sinden fazlasına sahip olduğu şirketlerde çalışanlar OYAK’ın İsteğe Bağlı Daimi üyesi olabilmektedir. Ayrıca OYAK Emekli Maaşı Sistemi'ne giren üyeler ve ölümleri halinde sisteme devam etmek isteyen eşleri de OYAK’ın İsteğe Bağlı Daimi üyeleridir.

Üyelik Nasıl Gerçekleşir?

Subay ve Astsubayların üyelik işlemleri, ilgili Kuvvet Personel Başkanlığı tarafından gönderilen bilgiler doğrultusunda OYAK tarafından gerçekleştirilmektedir.

Sivil Memur, Uzman Erbaşlar ve OYAK/İştirak Çalışanlarının ise üye olurken "Başvuru Formları" bölümünde yer alan "OYAK Üyelik Başvuru Formu"nu eksiksiz olarak doldurup, bağlı olduğu birlik ya da kuruluşun onayını aldıktan sonra OYAK'a ulaştırmaları gerekmektedir.

Üyelik hakları ilk aidatın OYAK'a ulaşmasıyla başlamaktadır.

OYAK Başvuru Formu’nu Doldururken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Doldurulan formun 10 Maddelik güncel "OYAK Üyelik Başvuru Formu" olması önemlidir.
  • Formun ilk sayfasında yer alan "Kişisel Verilen Korunması ve İşlenmesine İlişkin Üye Aydınlatma Metni"nin imzalanması gerekmektedir. 
  • Özellikle 9’uncu madde olmak üzere, tüm sözleşme maddelerinin dikkatlice okunup kabul edildiğine dair form sahipleri tarafından "Açıklamalar" bölümünün altına imza atılması gerekmektedir.
  • Uzman Erbaşların gönderecekleri formların “ONAY BİLGİLERİ” bölümünde birlikte görev yaptıkları Subay veya Astsubay rütbesindeki bir birim amiri imzasının, Ad, Soyad, Sicil No, Rütbe/Unvan bilgileri de doldurularak, tamamlanmış olması gerekmektedir.
  • Sivil Memurların gönderecekleri formların ise,“ONAY BİLGİLERİ” bölümünde birlikte görev yaptıkları Subay veya Astsubay rütbesindeki bir birim amiri imzasının, Ad, Soyad, Sicil No, Rütbe/Unvan bilgileri doldurularak tamamlanmış olması ve ayrıca formların bağlı bulunulan Kuvvet Personel Başkanlıkları/Personel Genel Müdürü/İnsan Kaynakları Müdürü tarafından da onaylanması ertesinde Kurum’a ulaştırılması gerekmektedir.

Konut Ön Biriktirim Fonu’na Üye Olmak


Konut Ön Biriktirim Fonu (KÖBF), OYAK daimi üyelerinin konut edinmelerini sağlamak amacı ile 205 sayılı Kanun çerçevesinde kurulmuş olan bir fondur. KÖBF’in misyonu üyelerimizin ön biriktirim yaparak konut edinmeleri için gerekli özkaynağı sağlamaktır. OYAK’tan konut kredisi kullanmamış bütün üyeler isteğe bağlı olarak Fon’a katılabilmektedir. Fon’a katılan üyelerimiz her ay OYAK üye aidatı kadar ek aidat ödemektedir. KÖBF için kesilen aidatlar OYAK tüzel kişiliği içinde getirisi en yüksek, riski en az olan çeşitli finansal araçlarda, 205 sayılı OYAK Kanunu'nun sağlayacağı avantajlar ile değerlendirilmekte; yüksek gelir elde etme imkânı sunulan bu Fon’daki birikimler ile enflasyonun olumsuz etkilerine karşı korunma sağlanmaktadır. Konut Ön Biriktirim Fonu’na üye olmak için "KÖBF Üyelik Başvuru Formu" nun doldurularak OYAK’a ulaştırılması gerekmektedir.