Menü
ENGLISH

Gıda Tarım ve Hayvancılık

Gıda Tarım ve Hayvancılık

Bitki Koruma, Bitki Besleme Ürünleri, Tohum ve Hayvan Sağlığı İlaçları, Pet Mama ve Bakım Ürünleri Satış ve Pazarlaması

OYAK ve Şirketlerinin faaliyet alanlarından birini de önemi her geçen yıl artan bitkisel ve hayvansal üretim oluşturmaktadır.

Türkiye ekonomisi 2020’de yıllık yüzde 1,8 büyürken, tarım yüzde 4,8 ile en fazla büyüyen 3. sektör oldu. 2020 yılında tarım ürünleri ihracatı bir önceki yıla göre yüzde 4,3 artarak 24,4 milyar dolar olarak gerçekleşti.

OYAK Tarım Hayvancılık Şirketlerimizden Hektaş, “Akıllı Tarımın Öncüsü” mottosuyla, yarım asrı aşan bilgi ve tecrübesiyle, bitki koruma, bitki besleme, tohum ve hayvan sağlığı alanlarındaki mevcut ürünleri ile sürdürülebilir tarımsal üretimde ülkemizin tarım sektörünün çözüm ortağı olmuştur.

Şirket, 400’den fazla bitki koruma, bitki besleme, tohum, hayvan sağlığı, evcil hayvan maması ve pet bakım ürünlerinin satış ve pazarlamasını yapmaktadır. Hektaş ürünleri, 6 Bölge Müdürlüğü ve 1700 civarında dağıtım noktası aracılığıyla pazarlanmaktadır.

Tarım sektöründe uzun yıllar yaptığı çalışmalar neticesinde elde ettiği marka bilinirliği, sektör liderliği, yaygın satış ve dağıtım ağından aldığı güçle 2005’de hayvan sağlığı, 2017’de de bitki besleme ve tohum bölümlerini oluşturan Hektaş, uluslararası kabul görmüş sertifikaları ve standartları, modern üretim tesisleri, üretim kapasitesi ve yetenekleri, güçlü altyapısı, lojistik ve teknik servisi ile Türkiye’de tarıma verdiği desteği artırarak sürdürmektedir. Bir dünya şirketi olma yolunda emin adımlarla yürüyen ve Akıllı tarım uygulamalarında öncü olan Hektaş’ın organomineral gübre üretimi, tohum ıslahı konularında da AR-GE çalışmaları devam etmektedir.

Tarım teknolojilerinin millileştirilmesi Turna projesi kapsamında 2.5 metre kanat açıklığına sahip İHA-2 statüsündeki ilaçlama yapabilen insansız hava aracı ilk kez HEKTAŞ tarafından ülkemize getirilmiştir. Türkiye’de tescillenmiş ve özel uçuş izin belgesine sahip tek İHA 2 ilaçlama drone’nu HEKTAŞ’a aittir. Hektaş, aynı zamanda özellikle COVID -19 pandemi döneminde sahada hastalık sorgulamaya ek olarak yeni özelliklerle sürekli güncellediği “HEKTAŞ Akıllı Asistan” mobil uygulamasıyla da çiftçilere dijital asistan hizmeti vermektedir. Şirket Türkiye’de blockchain teknolojisinin tarım sektöründe uygulanmasında öncü olmuştur. HEKTAŞ İzlenebilir Gıda Güvenliği Platformu projesiyle, ürünlerin tarladan sofraya gelene kadar tüm yolculuğunu değiştirilemez şekilde, izlenebilir kılmıştır.

HEKTAŞ, 2020 yılında çalışmalara hız kazandırdığı, Bursa ili Orhangazi ilçesinde yer alan, 607 dönüm üzerine kurulan Tarımsal İnovasyon, Eğitim ve Deneyim Merkezi ile dünya çapında bir proje ile ülke tarımına yön vermeye hazırlanmaktadır.

Şirket’in sektörde bir ilk olarak hayata geçirdiği, perakende müşterilere özel online platform Hektaş Müşteri Kulübü “Tarımda Fark Yaratan Birliktelik” mottosu ile ayrıcalıklar yaratmaya devam ediyor. Temelinde puan sisteminin yattığı platformun, 2020 yıl sonu itibarıyla 602 üyesi bulunmaktadır.

Hektaş Müşteri Kulübü’ne üye müşteriler birbirinden farklı ayrıcalıklardan yararlanabilmektedir.

Kulüpte, satın alınan her Hektaş ürünü ile puan kazanılırken ekstra puan kampanyalarına katılıp ayın seçilmiş ürünlerinden de satın alarak kat kat puan kazanılabilmektedir. Hektaş yine sektörde bir ilk olarak Hektaş Tarım Ligi oyunlaştırma projesini bu platform üzerinden hayata geçirmiştir.

Sonuçları 2020 yılı içerisinde açıklanan ve İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından düzenlenen “2019 Yılı Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” listesinde bir önceki yıla göre 80 sıra yükselen Hektaş, 382. sıraya yerleşmiştir. Şirket, EBITDA sıralamasında ise 123. Sırada yer almıştır. 2019’un son çeyreğinde yapılan değerlendirme sonucunda da Hektaş, 2020’de BIST 50 endeksine girmeye hak kazanmıştır.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Şirketleri