Menü
ENGLISH

Finans

Finans

Aracı Kurumlar Sektörü

Türkiye’de aracılık faaliyetleri, ilgili Tebliğ hükümleri çerçevesinde, Sermaye Piyasası Kurulu’ndan yetki belgesi almış aracı kurumlar tarafından yürütülmektedir.

2020 yılında aracı kurumların pay piyasası işlem hacmi 12,4 trilyon TL, vadeli işlem ve opsiyon piyasası işlem hacmi 6 milyar TL, kaldıraçlı işlem hacmi 7 trilyon TL olarak gerçekleşmiştir. Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği’nin açıklamış olduğu 9 aylık verilere istinaden, aracı kurumların toplam varlıkları 34.5 milyar TL, öz kaynakları 10.1 milyar, toplam sektör dönem net karı 3 milyar TL olarak gerçekleşmiştir.

OYAK’ın bu sektörde faaliyet gösteren şirketi OYAK Yatırım, sayıları her geçen gün artan müşterilerine ait portföy büyüklüğüyle sektörde önemli bir yere sahip olup yabancı kurumsal müşteriler tarafından da tercih edilen bir aracı kurum konumundadır.

OYAK Yatırım, JCR Eurasia Rating kredi derecelendirme kuruluşu tarafından 2020 yılı uzun vadeli ulusal notu yukarı yönlü revise ederek yatırım yapılabilir kategorisinde derecelendirilmiştir. Ayrıca şirketin 2019 yılında aracılık ettiği hiraçlar ile 2020 Türkiye Bonds & Loans Ödülleri’nde 4 ödüle, Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği tarafından da 2019 yılında yapmış olduğu kira sertifikası ihraç ve satış lideri kategorisinde ödüle layık görülmüştür.

Sermaye piyasalarında; Türkiye’nin 11 ilinde 13 şubesiyle 160 bini geçen bireysel/kurumsal yerli/yabancı yatırımcıya sermaye piyasaları araçlarının alım-satımına aracılık, kurumsal finansman, finansal danışmanlık, varlık yönetimi, araştırma ve yatırım danışmanlığı yapan OYAK Yatırım’ın sigorta ve reasürans brokerliği faaliyetlerinde bulunan OYAK Grup Sigorta unvanında bir alt şirketi bulunmaktadır.

Bankacılık Sektörü (Almanya)

Avrupa Birliği finans sektörü içerisindeki en büyük pay, Fransa ile birlikte Alman bankacılık sektörüne aittir. Ülkenin Avrupa Birliği’nde yer alması nedeniyle, Avrupa ekonomisindeki gelişmeler ve Avrupa Merkez Bankası’nın uyguladığı politikalar bankacılık sektörüne yön veren başlıca unsurlar olmaktadır. 2008 krizinden sonra, Avrupa Merkez Bankası’nın bazı Euro bölgesi ülkelerinin ekonomilerini canlandırmak amacıyla 2012 yılında uygulamaya koyduğu genişlemeci para politikasının etkisiyle süren düşük faiz ortamı, Alman bankalarının, ülkenin güvenli liman statüsünü de kullanarak yurt içi ve uluslararası finansmana ulaşmalarını sağlamaktadır.

Alman Bankalar Birliği üyesi olan grup şirketimiz OYAK ANKER Bank GmbH, Alman bankacılık sektöründe kurumsal ve bireysel bankacılık alanlarında faaliyet göstermektedir.

Finans Şirketleri