Menü
ENGLISH

Yönetim Kurulu Başkanı Mesajı

Yönetim Kurulu Başkanı Mesajı

Kıymetli Üyelerimiz, Değerli Çalışanlarımız, Saygıdeğer İş Ortaklarımız,

Küresel ekonomi; ticaret savaşlarıyla ilgili endişeler, Brexit belirsizliği, Ortadoğu bölgesi başta olmak üzere dünyanın farklı coğrafyalarında ortaya çıkan jeopolitik risklerin etkisiyle 2019 yılında daha zayıf bir seyir sergilemiştir. Son dönemlerin en düşük büyüme performansıyla karşılaşan küresel ekonominin, 2019 yıl sonu itibarıyla Dünya Bankası’nın açıkladığı büyüme oranı %2,4’dür. Küresel ekonominin, yılın son ayında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan COVID-19 salgınının etkisiyle önümüzdeki dönemde daha güç bir sürece gireceği de düşünülmektedir.

Türkiye ekonomisinde dengeleme adımları

Türkiye ekonomisi, 2019 yılında makro-ekonomik dengeleme adımlarının ön plana çıktığı bir dönemi geride bırakmıştır. Enflasyonla mücadele ve cari açığın geriletilmesinde önemli başarılar elde eden Türkiye ekonomisi, 2019’da özel ve kamu tüketim harcamalarının desteğiyle %0,9 büyüme yakalamıştır. Ekonomi yönetimimizin ortaya çıkan riskler karşısında 2019 faaliyet döneminde sergilediği çevik yönetim tarzı, tüm ekonomi aktörlerine gelecek planları konusunda güven aşılamıştır. Türkiye ekonomisinin önümüzdeki dönemde yeniden sürdürülebilir büyüme performansı yakalayacağından OYAK olarak hiçbir şekilde kuşku duymuyoruz.

418 bini aşkın üyemizin birikimlerine değer katıyoruz

OYAK, küresel ekonomideki dalgalanmalara rağmen, 2019 yılında da dünyanın dört bir yanındaki Grup Şirketleriyle 418 bini aşkın üyesine güvenli bir gelecek sunmak ve refah yaratmak amacıyla çalışmalarına titizlikle devam etmiştir.

Her yılki hedefinde olduğu gibi; 2019’da da OYAK, üye birikimlerine değer katmaya yönelik kârlı iş süreçlerine imza atmayı ve üyelerine sunduğu hizmetleri artırarak sürdürmüştür. 32 bin çalışandan oluşan nitelikli ve dinamik insan kaynağımız, ortak hedeflerimiz doğrultusunda farklı coğrafyalarda başarılı operasyonlar gerçekleştirerek, üyelerimize refah içinde bir gelecek sunmak için var gücüyle çalışmaya devam etmiştir.

Tamamlayıcı mesleki emeklilik fonları alanında örnek bir kuruluş

Tamamlayıcı mesleki emeklilik fonlarının dünyadaki başarılı örneklerinden olan OYAK, 2019 yılı faaliyet döneminde de üyelerinin alın teri tasarruflarını önemli yatırımlarla değerlendirerek, varlıklarını portföy yönetimi mantığı ile istikrarlı bir şekilde yönetmiştir. OYAK 2019 yılı faaliyet döneminde de yatırımlarını gerçekleştirirken, Türkiye ekonomisinin kalkınmasına destek olmayı ve ülkemizin ihtiyaç duyduğu alanlara öncelik vermeyi sürdürmüştür.

Sürdürülebilir büyüme

OYAK, 2019 yılında da kârlılık hedefiyle, üye varlıklarına yine sürdürülebilir katkı sağlamayı başarmıştır. 2019 yılında üye birikimlerine %20,5 oranında nema sağlayan OYAK, verdiği nema oranıyla üyelerine güven vermeye devam etmiştir. Dünyanın farklı coğrafyalarında istikrarlı bir biçimde iş hacmini artıran OYAK Grubu, başarılı finansal ve operasyonel performans sergilemiştir.

2019 yıl sonu itibarıyla toplam varlıkları 118,3 milyar TL seviyesine ulaşan OYAK, toplam hasılatını 48,8 milyar TL’ye yükseltirken, gerçekleştirdiği 4,9 milyar ABD Doları tutarındaki ihracatla ülkemizin ihracatının %2,7’sini tek başına gerçekleştirmiştir. OYAK, 2019 yıl sonu itibarıyla %15,3 artışla toplam 418.455 üye sayısına ulaşmıştır. Üyelerimizin %81,9’u (342.797 kişi) görevde bulunan üyelerden, %18,1’i (75.658 kişi) ise OYAK Emekli Maaşı Sistemi (EMS) üyelerinden oluşmaktadır. 2019 yıl sonu itibarıyla OYAK üyelerinin %65,4’ü (273.758 kişi) isteğe bağlı, %34,6’sı ise (144.697 kişi) zorunlu üye statüsündedir.

- OYAK üyelerine yapılan Yasal Yardım ödemeleri, 2019 yıl sonu itibarıyla 4.057,2 milyon TL olmuştur. 2019 yılında OYAK;

- Emeklilik Yardımı almaya hak kazanarak ayrılan 6.833 üyeye 2.190,6 milyon TL tutarında Emeklilik Yardımı ödemesi,

- EMS’deki 58.037 üyeye 1.424,3 milyon TL maaş ödemesi,

- EMS’den isteğe bağlı olarak çıkan/pay azaltımı yapan veya ölüm nedeniyle çıkan 2.294 üyeye/mirasçıya 335,0 milyon TL ödeme,

- 274 üyeye 13,2 milyon TL Maluliyet Yardımı ödemesi, 518 üyenin kanuni mirasçılarına 27,2 milyon TL Ölüm Yardımı ödemesi,

- Üç yıldan fazla, 10 yıldan az üyelik süresiyle Kurum’dan ayrılan 5.396 üyeye 66,9 milyon TL Aidat İadesi ödemesi gerçekleştirmiştir.

Üye memnuniyeti temel önceliğimiz

Üyelerinin ihtiyaç ve beklentileri doğrultusunda faaliyetlerini yürüten OYAK, 1963 yılından bu yana sunduğu Konut Edindirme Hizmetleri’ni 2019 faaliyet döneminde de başarıyla devam ettirmiştir.

Bugüne kadar 107.114 üyesine bu alanda hizmet veren OYAK’ın, Ankara ili Etimesgut ilçesi sınırları içinde yer alan 1.876 konuttan oluşan OYAK Göksupark Konut Projesi, planlanan takvim doğrultusunda kararlılıkla sürdürülmüştür.

Bu vesileyle projede hak sahiplerine Temmuz 2020 tarihinde teslimlere başlayacağımızı da belirtmek isterim. Ankara’nın Sincan ilçesinde 375 konuttan oluşan Seyirce Konut Projesi, İzmir Urla Bademler’deki 370 bin m2 gayrimenkul ile Yalova Çiftlikköy’deki 1,5 milyon m2 büyüklüğündeki gayrimenkulümüzün proje geliştirme çalışmaları da devam etmektedir. Üyelerimizin memnuniyetini göz önünde bulundurarak, talep ve ihtiyaçlarına yönelik olarak sunduğumuz hizmetlere erişimi kolaylaştırmak ve hizmetleri hızlı sunmak amacıyla 2019 yılında OYAK Platform Uygulamamız hayata geçirilmiştir. OYAK Ailesi’ne özel olan OYAK Platform aracılığıyla OYAK Sağlık Platformu (OSP) Anlaşmalı Sağlık Kurumlarına, OYAK Eğitim İndirimlerine tek bir çatı altından ulaşım sağlanmış, ayrıca üyelere yönelik olarak faaliyet gösteren OYAK Grup Şirketleri hizmet ve ürünlerine özel kampanyalar sunulmuştur.

29 Ekim 2019’da devreye alınan OYAK Platform’da kullanıcı sayısı 31 Aralık 2019 itibarıyla 62.145 kişiye ulaşmıştır. Platform üzerinde yer alan ürün ve hizmetlerden yararlanan kişi sayısı, 1.349 olurken, Grup Şirketleri ve üyeler arasında toplam 25.541 etkileşim gerçekleşmiştir.

Karşılıklı güveni pekiştiren üye iletişimi kanallarımız

OYAK olarak üyelerimizle karşılıklı güvene dayalı bağımızı güçlendirmek için üye iletişim çalışmalarımızı 2019 faaliyet döneminde de başarıyla sürdürdük. Üye iletişimi çalışmaları kapsamında dijital dönüşüm yatırımlarına aralıksız devam ederken, 2019 yıl sonu itibarıyla, mevcut tüm iletişim kanalları kullanılarak elde edilen üye etkileşimi sayısı 47,3 milyon oldu.

2019 yılında internet üzerinden yapılan dört canlı yayınla 106.819 üyeye ulaşırken, ülke genelinde düzenlenen 219 konferansla da 42.098 üyemizi hizmetlerimizle ilgili olarak bilgilendirdik. Ayrıca 2019 yılında ilk kez jandarma ve hudut karakolları ziyaretlerini başlattık. Toplam 38 ziyaret ile bu karakollarda görev yapan 570 üyemizle yüz yüze görüşme imkânı bulduk.

2019 yılında, üye iletişiminin en önemli araçlarından olan kurumsal web sitemizi yeniledik. Tasarımı ve kullanım kolaylığıyla fark yaratan kurumsal web sitemizi yıl sonu itibarıyla 6 milyon kişi ziyaret ederken, günümüzün vazgeçilmez iletişim aracı OYAK Mobil Uygulamamızın kullanıcı sayısı da 351.271’e yükseldi. Üyelerimiz, 2019 yılı boyunca Online Üye Hizmetleri’ne OYAK Web Sitesi üzerinden 5.928.591 kez, OYAK Mobil Uygulaması’ndan ise 15.948.406 kez giriş yaparak bireysel hesaplarına erişim sağladılar. OYAK olarak önümüzdeki dönemde de üyelerimizin yanında olmak için iletişim ve hizmet kanallarımızı geliştirmeye devam edeceğiz.

2019 yılı faaliyet döneminde de yeni satın alımlar ve ortaklık yapılanmalarının yanı sıra dijital dönüşüm ve büyük veri odaklı operasyonel veri analiz süreçleri, üretim kapasitesini artırmaya yönelik atılımlar ve katma değer odaklı yenilikçi projelere imza atan OYAK, üyelerine sürdürülebilir nema oranı sağlama taahhüdünü bir kez daha yerine getirmenin gururunu yaşamıştır. Köklü kurumsal kültürü ışığında risk ve fırsatlarını etkin bir biçimde yöneten OYAK bir dünya markası olma yolunda sağlam adımlar atmaya devam etmiştir. Tamamlayıcı mesleki emeklilik fonlarının ülkemizdeki en büyük ve en başarılı örneği olan OYAK olarak, çok uluslu ve çok kültürlü bir kurum vizyonuyla küresel bir markaya dönüşme yolunda emin adımlarla ilerlediğimizi büyük bir kıvanç ve mutlulukla siz değerli paydaşlarımızın dikkatine sunmak isterim.

59 yıldır devam eden kesintisiz başarı yolculuğumuzda, 2019 faaliyetlerine her koşulda destek olan başta üyelerimiz olmak üzere, bütün seçkin kurul üyelerimize, tüm gücüyle hizmet veren yönetici ve çalışanlarımıza, şahsım ve OYAK Yönetim Kurulu adına en içten teşekkürlerimi sunarım. Önümüzdeki dönemde, başarılarımızın artarak sürmesini temenni ederim.

Saygılarımla,

Mehmet TAŞ
(E) Tümgeneral
Yönetim Kurulu Başkanı