Menü
ENGLISH

Yönetim Kurulu Başkanı Mesajı

Yönetim Kurulu Başkanı Mesajı

OYAK, Türkiye ekonomisinin gelişmesi için yaptığı yatırımlar ve üstün üretim performansıyla 57 yıldır bu topraklara değer katmak için inançla çalışmaktadır. 2017 yılında da ülke ekonomisine ve üyelerinin birikimlerine değer katacak yatırımlar gerçekleştiren OYAK, üye birikimlerine enflasyonun üzerinde %24,7 oranında nema sağlamayı başarmıştır.

Kıymetli üyelerimiz, değerli çalışanlarımız, saygıdeğer iş ortaklarımız,

2016 yılında yaşanan siyasi ve ekonomik gelişmelerin ardından toparlanma yılı olan 2017’de küresel ekonomi, Dünya Bankası verilerine göre %3,6 oranında büyüme yakalamıştır. Farklı coğrafyalarda ortaya çıkan jeopolitik risklere karşın küresel ekonominin yeniden büyüme rotasına girmesi küresel ekonomiye güveni tazelemiştir. Diğer yandan Amerikan Merkez Bankası’nın (Fed) bilanço küçültme stratejisiyle birlikte faizleri artırma yönünde attığı adımlar neticesinde, ABD Doları’nın yabancı para birimleri karşısında değer kazanmaya önümüzdeki dönemde de devam etmesi öngörülmektedir.

Türkiye Büyüme İvmesini Sürdürdü…

Türkiye ekonomisi, 2017 yılında iki yönlü ekonomik baskıyla karşı karşıya kalmıştır. Bir taraftan, Fed’in faiz artırım kararıyla yükselen ekonomilere yönelik yabancı sermaye girişi önemli ölçüde yavaşlarken, ABD Doları’nın TL karşısında değer kazanması Türkiye ekonomisini olumsuz yönde etkilemiştir. Diğer taraftan; komşu coğrafyalarda süregelen jeopolitik riskler Türkiye açısından mülteci hareketliliği, sınır güvenliği gibi çeşitli sorunları daha da artırmıştır. Türkiye karşılaştığı siyasi ve ekonomik sorunlara rağmen, 2017 yılında bir önceki yıla göre daha iyi bir performans göstermiştir. Nitekim Türkiye ekonomisi, 2017 yılı üçüncü çeyrekte %11,1 ile OECD ülkeleri arasında en yüksek büyüme rakamına imza atarken, 2017’yi %7,4 büyüme oranı ile kapatmıştır. OYAK olarak, Türkiye ekonomisinin gücüne ve 2018 yılında da aynı performansla büyüyeceğine ve gelişeceğine inanıyoruz.

Aralıksız 23 Yıldır Enflasyon Oranının Üzerinde Nema Ödemesi

Sağlam mali yapısı ve dengeli portföy yönetimiyle geleceğe umutla bakan OYAK, Türkiye’nin ve üyelerinin geleceği için inançla çalışmalarını sürdürmektedir. Daha verimli bir yapıya kavuşma hedefiyle 2016 yılında OYAK yönetiminde gerçekleşen bayrak değişimi ve 2017 yılında geliştirilen organizasyon yapılanmasıyla birlikte, Türkiye’nin birçok yerinde başlattığı konut projeleri ve sanayi yatırımları ile OYAK, üyelerine 23 yıldır olduğu gibi 2017 yılında da enflasyonunun üzerinde reel getiri sağlamayı başarmıştır.

Zorunlu tasarrufa dayalı mesleki emeklilik fonunun başarılı bir örneği olan OYAK, 2017 yıl sonu itibarıyla %78,3’ü görev başında (252.299), %21,7’si (70.113) Emekli Maaş Sistemi (EMS) içerisinde olan 322 bin 412 üyesiyle, çatısı altında bulunan Türkiye dahil 20 ülkede faaliyet gösteren 90’a yakın şirketiyle yarattığı katma değer ve istihdam olanakları ile Türkiye’nin ekonomik büyümesine önemli ölçüde destek vermektedir. 2017 yılı sonu itibarıyla OYAK’ın konsolide net varlığı 73,9 milyar TL, Kurum net varlığı (üye birikimi) 29,8 milyar TL ve konsolide hasılatı 37,0 milyar TL’ye ulaşmıştır. 6,0 milyar TL tutarında toplam dağıtıma esas kaynak elde eden OYAK, üye birikimlerine %24,7 oranında nema sağlamıştır.

OYAK üyelerine yapılan yasal yardım ödemeleri bir önceki yıla kıyasla %32,4 oranında artışla 3.058,8 milyon TL’ye yükselmiştir. Emeklilik yardım ödemeleri, yasal yardım ödemeleri içerisinde %67,7 ile en büyük payı alırken, emeklilik yardımı almaya hak kazanarak ayrılan 9.955 üyeye 2.071,6 milyon TL tutarında emeklilik yardımı ödenmiştir. Yasal yardımlarla birlikte sosyal hizmet uygulamalarıyla üyelerinin ihtiyaçları doğrultusunda borç verme, konut edindirme gibi hizmetler de veren OYAK’ın, 2017 yılındaki sosyal hizmet ödemeleri 713 milyon TL’ye ulaşmıştır. Üyelerinin konut sahibi olabilmelerini ana hedeflerinden biri olarak belirleyen OYAK, üyelerine konut finansmanı sağlarken, kuruluşumuzdan bu yana konut edinmesine yardımcı olduğumuz üye sayımız ise 100 bini aşmıştır.

Geleceğe Taşıyacak Atılımlar

OYAK, 2017 yılında üyelerine yönelik gayrimenkul projelerini geliştirmeye devam etmiştir. Ankara Balıkuyumcu, İzmir Urla ve Yalova Çiftlikköy’de arsa yatırımları yapılmış, Ankara Eryaman’da 1.876 konutluk Göksupark Projesi’ne 2017 yılı içerisinde başlanmıştır.

Üyelerimizin Birikimlerine Değer Katmayı Sürdüreceğiz…

Türkiye’de zorunlu tasarrufa dayalı mesleki emeklilik modelinin eşsiz ve başarılı bir örneğini oluşturan, yarım asrı aşan bilgi, birikim ve tecrübesiyle OYAK, 2018 yılında da Türkiye’nin ekonomik gücü ve sahip olduğu beşeri sermayesine inanarak, Türkiye ekonomisi ve üyeleri için inançla çalışmaya, üretmeye, ve ülke ekonomisine katkı sunmaya devam edecektir.

57 yıllık köklü kurumsal OYAK kültürü ışığında önümüzdeki dönemde de üye birikimlerine sürdürülebilir nema sağlamanın yanı sıra Türkiye ekonomisi için katma değer üretme kararlılığımız devam edecektir.

OYAK’ın bugünlere gelmesinde desteğini bizlerden esirgemeyen başta üyelerimiz olmak üzere, bütün seçkin kurul üyelerimize, tüm gücüyle hizmet veren yönetici ve çalışanlarımıza ve kıymetli iş ortaklarımıza şahsım ve OYAK Yönetim Kurulu adına en içten teşekkürlerimi sunarım.

Saygılarımla,

Mehmet TAŞ

(E) Tümgeneral - Yönetim Kurulu Başkanı