Menü
ENGLISH

Haberler

OYAK Portekiz Çimento Devi Cimpor’u Satın Aldı

Sürdürülebilir büyüme ve dünya markası olma vizyonuyla yatırımlarını sürdüren OYAK, Avrupa’nın en eski ve köklü çimento markalarından olan Cimpor’un Portekiz ve Cape Verde operasyonlarını satın aldı.

OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem, yeni yatırımla ilgili olarak şunları söyledi: “Türkiye’nin her sektörde dünya çapında oyuncuya ihtiyacı var. Bu doğrultuda Türk çimento sektörünün son yıllardaki en büyük başarısına imza attık ve Avrupa’da sektörün en saygın markalarından olan Cimpor’u satın aldık. OYAK olarak ülkemize ve güçlü geleceğimize güveniyoruz. Yabancı ortaklarımızın teveccühü de bu güvenin en önemli göstergelerinden biri. Büyüme stratejilerimiz doğrultusunda ülkemizde ve dünyada yatırımlarımızı sürdürecek, üyelerimize sürdürülebilir yüksek nema sağlamak adına Türkiye’de ve dünyada fırsat olarak gördüğümüz adımları atmaya devam edeceğiz.”

Türkiye’nin en büyük mesleki emeklilik fonu olan OYAK, Avrupa’nın en büyük çimento markalarından  Cimpor’un Portekiz ve Cape Verde operasyonlarını satın aldı. İlk fabrikası 1894 yılında kurulan Portekiz pazar lideri Cimpor, yaklaşık 6.5 milyon ton çimento üretim kapasitesine sahip. Cimpor’un Portekiz’de yerleşik 3 entegre çimento fabrikası, 2 çimento öğütme tesisi, 15 agrega ocağı, 43 beton tesisi, 2 harç fabrikası ve bir paketleme terminali yanısıra Yeşil Burun Adaları’nda iki katkı maddesi ocağı, üç beton tesisi ve bir terminali bulunmaktadır.