Menü
ENGLISH

Kötü Amaçlı Yazılımlar

Kötü Amaçlı Yazılımlar

Kötü amaçlı yazılım, bilgisayar sistemlerine zarar vermek, bilgi çalmak veya kullanıcıları rahatsız etmek gibi amaçlarla hazırlanmış yazılımlara genel olarak verilen addır. Bu yazılımlara örnek olarak virüsler, truva atları, solucanlar verilebilir.

Bilgisayar Virüsleri

Bilgisayar virüsü, kendini diğer dosyaların içerisinde gizleyerek, kullanıcının bilgisi olmadan çalışan bir tür bilgisayar programıdır. Virüsün iki temel özelliği kendini kopyalaması ve kullanıcıdan bağımsız kendi kendini çalıştırabilmesidir. Bilgisayarınızın normalden farklı tepkiler vermesi, mesajlar ve pop-up ekranları çıkması, dosyalarda değişiklik, kaybolma olması, yavaş tepki vermeye başlaması veya tepki vermemesi durumunda bilgisayarınıza virüs bulaşmış olabilir.

Truva Atları

Truva atı, başka bir programın içine gizlenerek bilgisayarınıza giren zararlı bir bilgisayar programıdır. Truva atları genellikle virüsler gibi kendilerini kopyalama ya da bilgisayara zarar verme amacıyla kullanılmazlar. Truva atları, genelde, bilgisayarınızdaki verileri ele geçirmek, silmek ya da değiştirmek, klavyeden yapılan girişleri kaydederek, kullanıcı adı, şifre gibi bilgilerinize ulaşıp bunları çeşitli kanallardan üçüncü şahıslarla paylaşmak, güvenlik duvarı, anti-virüs programlarınızı devre dışı bırakmak, başka virüslerin sisteminize girmesini sağlamak gibi amaçlarla kullanılmaktadır.