Menü
ENGLISH

Kimya

Kimya

PVC-Stabilizatör Sektörü

Dünyada en fazla kullanılan termoplastik türlerinden biri olan Polivinil klorür (PVC) katkı maddeleri olmadan nihai ürün haline dönüştürülemeyen bir malzemedir. Kimya sanayiinin en değerli ürünlerinden biri olan bu malzemenin işlenebilmesi için gereken en önemli girdilerin başında stabilizatör gelmektedir. PVC bazlı ürünlerin imalatında belirleyici olan bu tür maddeler; renk tutarlılığı, mukavemet ve yüzey pürüzsüzlüğü gibi istenilen özelliklerde ve dayanımda nihai ürün geliştirilmesinde kritik rol oynamaktadır.

2012 yılında PVC bazlı pencere ve yapı profilleri, boru, enjeksiyon ürünleri, kablo izolasyon ve yumuşak yüzey kaplamalarına renk, esneklik, dayanıklılık gibi özellikler veren katkı maddeleri üreten ve pazarlayan aynı zamanda konusunda dünyanın önde gelen kuruluşlarından biri, Türkiye’deki stabilizatör tüketiminin karşılanmasında lider konumunda olan Akdeniz Kimya ile 2013 yılında PVC bazlı pencere ve yapı profilleri, boru, enjeksiyon ürünleri, kablo izolasyon ve yumuşak yüzey kaplamaları imalatında kullanılan polimer katkı maddeleri üreten ve alanında pazar liderlerinden biri konumunda olan Chemson Grubu OYAK Kimya bünyesine katılmıştır. 

OYAK, faaliyette bulunduğu sektörlerde sürdürülebilirlik ve karlılık hedefi doğrultusunda kimya sektörüne hizmet veren şirketlerinden Akdeniz Kimya ile Chemson’u tüm operasyonlarıyla birlikte “Akdeniz Chemson” markası altında birleştirmiştir. Bu büyük birleşme hamlesi ile Akdeniz Chemson, PVC stabilizatörleri alanında 5 kıtada faaliyet gösteren ve 110 ülkeye satış yapan dünyanın en büyük şirketi unvanına ulaşmıştır.

Akdeniz Kimya, 2019 yılı verileri esas alınarak hazırlanan 2020 İSO 500 listesinde üretimden satışlar kriterine göre 255. sırada yer almıştır.

Özellikli Alümina Sektörü

Alüminyum metali üretiminde ana hammadde olarak kullanılan alüminanın, bir dizi ilave rafinerasyon işlemine tabi tutulması neticesinde, pek çok sektörde uygulamaları olan özellikli alümina ortaya çıkmaktadır. Hammadde olarak kullanıldığı ürünlere ısı direnci, mekanik stabilite, elektriksel yalıtım ve aşınma direnci gibi ek özellikler sağlayan özellikli alümina, birçok sektörde ve üretim prosesinde kritik öneme sahip bir hammaddedir. Özellikli alüminanın başlıca kullanım uygulamaları refrakter üretimi, seramik ve cilalama sanayiinde görülmektedir.

OYAK Kimya Şirketleri arasında  yer alan ve sektörde global bir oyuncu olan Hollanda merkezli Almatis Grubu, özellikli alümina sektöründe açık ara dünya lideri konumundadır. ABD, Almanya, Hollanda, Japonya, Çin, Hindistan, Brezilya ve Singapur’da faaliyetleri bulunan şirketin, 6  ülkede 9 adet üretim tesisi, 6 ülkede 8 adet satış ve tedarik zinciri merkezi, ayrıca 6 adet de uygulama ve araştırma geliştirme laboratuvarı bulunmaktadır.

Kimya Şirketleri