Menü
ENGLISH

Kimya

Kimya

PVC-Stabilizatör Sektörü

Dünyada en fazla kullanılan termoplastik türlerinden biri olan Polivinil klorür (PVC) katkı maddeleri olmadan nihai ürün haline dönüştürülemeyen bir malzemedir. Kimya sanayiinin en değerli ürünlerinden biri olan bu malzemenin  işlenebilmesi için gereken en önemli girdilerin başında stabilizatör gelmektedir. PVC bazlı ürünlerin imalatında belirleyici olan bu tür maddeler; renk tutarlılığı, mukavemet ve yüzey pürüzsüzlüğü gibi istenilen özelliklerde ve dayanımda nihai ürün geliştirilmesinde kritik rol oynamaktadır.

OYAK Kimya Grubu, bünyesindeki Akdeniz Kimya ve Avusturya merkezli Chemson Grubu şirketleriyle, PVC sanayiinin vazgeçilmez girdilerinin başında gelen stabilizatör ve diğer katkı maddeleri üretimi konusunda global bazda en büyük üretici ve pazar payı sahibidir. Grubun ürettiği katkı maddeleri; yapı, inşaat, elektrik-elektronik ve otomotiv gibi birçok farklı endüstriyel alanda ortaya çıkan nihai ürünlerin imalatında kullanılmaktadır. Söz konusu sektörlerde yer alan PVC bazlı sert pencere ve yapı profilleri, boru, kablo, yüzey kaplamaları gibi ürünlerin katkı maddesi olan stabilizatörlerin üretimi Akdeniz Kimya ve Chemson Grubu şirketlerimiz tarafından yapılmaktadır.

Akdeniz Kimya, yıllık 130 bin ton toplam nihai üretim kapasitesiyle kalsiyum/çinko ve kurşun bazlı stabilizatör ara hammaddelerinin birçoğunu kendi bünyesinde üretebilen, aynı zamanda akrilik bazlı PVC katkı malzemelerini de imal eden, dünyanın nadir entegre kuruluşlarından biri olma özelliğini taşımaktadır. Türkiye’deki stabilizatör tüketiminin karşılanmasında lider konumunda olan Akdeniz Kimya, aynı zamanda 5 kıtada 100'ün üzerinde ülkeye ihracat gerçekleştirmektedir.

Akdeniz Kimya, 2019 yılı verileri esas alınarak hazırlanan 2020 İSO 500 listesinde üretimden satışlar kriterine göre 255. sırada yer almıştır.

Chemson Grubu da yıllık 190 bin tondan fazla üretim kapasitesi ve 5 kıtaya yayılan üretim tesisleriyle dünya ölçeğinde en önemli oyunculardan biridir.

Özellikli Alümina Sektörü

Alüminyum metali üretiminde ana hammadde olarak kullanılan alüminanın, bir dizi ilave rafinerasyon işlemine tabi tutulması neticesinde, pek çok sektörde uygulamaları olan özellikli alümina ortaya çıkmaktadır. Hammadde olarak kullanıldığı ürünlere ısı direnci, mekanik stabilite, elektriksel yalıtım ve aşınma direnci gibi ek özellikler sağlayan özellikli alümina, birçok sektörde ve üretim prosesinde kritik öneme sahip bir hammaddedir. Özellikli alüminanın başlıca kullanım uygulamaları refrakter üretimi, seramik ve cilalama sanayiinde görülmektedir.

OYAK Kimya Grubu Şirketleri arasında  yer alan ve sektörde global bir oyuncu olan Hollanda merkezli Almatis Grubu, özellikli alümina sektöründe açık ara dünya lideri konumundadır. ABD, Almanya, Hollanda, Japonya, Çin, Hindistan, Brezilya ve Singapur’da faaliyetleri bulunan şirketin, 6  ülkede 9 adet üretim tesisi, 6 ülkede 8 adet satış ve tedarik zinciri merkezi, ayrıca 6 adet de uygulama ve araştırma geliştirme laboratuvarı bulunmaktadır.

Kimya Grup Şirketleri