Menü
ENGLISH

Çimento Beton Kağıt

Çimento Beton Kağıt

Çimento

2019 yılı Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) verilerine göre, dünya çimento endüstrisinde Avrupa’nın lideri, dünyanın ilk 6 ülkesi içinde olan Türkiye’de, halihazırda 55 entegre çimento fabrikası bulunmaktadır.

TÇMB’nin 2019 yıl sonu verilerine göre, çimento tüketimi geçen yıla göre %21 oranında azalarak 57 milyon ton olarak gerçekleşmiştir.

Türkiye, Portekiz ve Cape Verde’de faaliyet göstermekte olan OYAK Çimento Beton Kağıt, bu ülkelerde pazar lideri konumundadır.

Türkiye çimento endüstrisinin kapasite ve pazar lideri olarak faaliyetlerini 6 fabrikada, satışlarını 7 coğrafi bölgede sürdüren OYAK Çimento, verimlilik, yaratıcılık ve kâr odaklılık ilkeleriyle çimento kullanım alanlarını geliştiren, ülke pazarında etkin rol oynayan lider bir topluluktur.

OYAK Çimento Beton Kağıt 5 halka açık şirketi olan Adana Çimento, Bolu Çimento, Aslan Çimento, Ünye Çimento ve Mardin Çimento’nun tek çatı altında birleştirilmesine ilişkin 2019 yıl sonu itibarıyla başlatılan süreç Mayıs 2020 itibariyle tamamlanmış olup söz konusu şirketler Mardin Çimento bünyesinde birleştirilip şirketin unvanı OYAK Çimento Fabrikaları A.Ş. olarak değiştirilmiştir. Şirketin hisseleri Borsa İstanbul’da işlem görmektedir.

Türkiye çimento sektörüne bambaşka bir açılım ve vizyon kazandıracak bir ilki gerçekleştiren OYAK Çimento Beton Kağıt, Avrupa’nın en büyük çimento markalarından CIMPOR’un Portekiz ve Cape Verde operasyonlarını 17 Ocak 2019 tarihinde satın almıştır. Türkiye ve yurt dışında yılda 32,6 milyon ton çimento üretim kapasitesine ulaşan OYAK Çimento Beton Kağıt, 2020 yılında da bölgesel güç olmaktan öte dünya ölçeğinde global oyuncu olma yolunda stratejik kararlar almaya devam edecektir.  

Adana Çimento, 2019 yılı verileri esas alınarak hazırlanan 2020 İSO 500 listesinde üretimden satışlar kriterine göre 453. sırada yer almıştır.

Beton ve Agrega

Hazır beton, inşaat sektörünün en temel girdilerinden birisi olup inşaat sektöründe yaşanan gelişmeler hazır beton sektörünü de doğrudan etkilemektedir. Bu çerçevede, Türkiye’nin büyüme hızıyla, inşaat ve hazır beton sektörünün büyüme hızı paralellik göstermektedir.

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) verilerine göre Türkiye, hazır beton üretimiyle Avrupa’da birinci sırada yer alırken, dünyada ise Çin ve ABD’nin ardından üçüncü sıradadır.

OYAK Çimento Fabrikaları bünyesinde, Türkiye genelinde Akdeniz, Marmara, Karadeniz, Ege ve İç Anadolu Bölgelerini kapsayan geniş bir coğrafyada, 39 hazır beton tesisi bulunmaktadır.

Şirket, betonun hem kalitesi hem de maliyetlerini etkileyen agregayı da kendi bünyesinde bulunan 2 agrega ocağı aracılığıyla üretmektedir.

Sektörün en güçlü hizmet sağlayıcısı olan OYAK Çimento Fabrikaları, Türkiye ekonomisi için önemli projelerin yanı sıra markalı konut projelerinde de çözüm ortağı olarak daima tercih edilmektedir.

OYAK Çimento Fabrikaları’nın %100 iştiraki olan OYAK Beton ile kolaylaştırılmış usülde birleşme yönetimiyle birleştirilmesi ve OYAK Beton’un tüzel kişiliğinin sona ermesi işlemleri 31 Aralık 2020 tarihinde tamamlanmıştır.

Kraft Kağıt ve Torba

Selüloz ve Kağıt Sanayii Vakfı’nın 2019 yıl sonu verilerine göre, ülkemizde kağıt ve kağıt ürünleri üreten 53 fabrika bulunmaktadır. Sektör 5,5 milyon ton üretim kapasitesine sahip olup sektörde geri kazanılan atık kağıttan elde edilen kağıt hamuru miktarı 4,3 milyon ton düzeyindedir. 2018 yılı Selüloz ve Kağıt Sanayii Vakfı verilerine göre Türkiye, kağıt ve kağıt ürünleri sektöründe, dünya genelinde kağıt üretiminde 20. tüketiminde ise 16. sırada yer almaktadır.

Türkiye’nin tek entegre kağıt fabrikası olan grup şirketimiz OYKA, kraft kağıt ve kraft kağıttan mamul ürünler üretmektedir. OYKA bünyesinde faaliyet gösteren torba fabrikasının toplam kapasitesi 220 milyon adet/yıl, entegre kağıt fabrikasının kapasitesi de 100 bin ton/yıldır. Tesislerde kraft kağıt üretiminin yanı sıra gıda, çimento, maden, yapı kimyasalları, kimyasal ürün sektörlerine yönelik torba üretimi de yapılmaktadır.

Çimento Beton Kağıt Şirketleri